Obec Slup

Dnes je Monday 06/01/20,
svátek má Laura
Dva požáry během jediné noci (12/14/07)

Dne 4.1. 2007 v časných ranních hodinách museli hasiči ze Znojma a Slupi zdolat hned dva požáry rodinných domů. Nejprve od dvou hodin dům v Křidlůvkách a od šesti ráno tyto jednotky vyjely k požáru ve Slupi. Při obou událostech nebyl nikdo zraněn. Celkové škody se vyšplhaly nad milion korun. „Takovou noc jsme ještě nezažili“, shodly se oba velitelé sborů. Při obou požárech zasahovaly celkem 4 sbory profesionálních a dobrovolných hasičů.

Asi ve dvě hodiny ranní členům naší zásahové jednotky začal pípat osobní pager. Znamenalo to poplach. Ihned jsme se dostavili do hasičské zbrojnice. Vyjeli jsme s veškerou technikou(tj. CAS8 A31, CAS 25 Š706RTHP a dále také s CAS32 T148). Byl nám nahlášen požár rodinného domu v Křidlůvkách. Po našem příjezdu byly na místě dvě jednotky. Místní SDH Křidlůvky a HZS Znojmo. Ihned po příjezdu jsme zpozorovali, že téměř celá plocha střechy je v plamenech a zapojili se do lokalizování a následného zlikvidování požáru. Hořel 2 roky starý přízemní rodinný domek. Někteří naši hasiči vystřídali kolegy u útočných proudu,další se chystali na průzkum domku. Celkem byly nasazeny 3 „C“ a jeden vysokotlaký proud. V dýchací technice hasiči začali průzkum zevnitř. K průzkumu nám pomáhaly nejen osobní svítilny, ale i osvětlovací technika z CAS8 A31. Přitom jsme ještě z domku stačili zachránit televizi,počítač a kabelový zesilovač. Zásah byl ztížený tím,že dům byl napojený na starší stodolu, která byla plná sena. Museli jsme ji ochlazovat. Současně s tím jsme začali s rozebíráním střechy. Stodola se nám podařila nakonec zachránit. Ale rodinný domek shořel prakticky celý. Zůstaly jen obvodové zdi, koupelna a letní zahrada. Voda byla čerpána z místní nádrže asi 15m metrů vzdálenou. Naše jednotka opustila místo požáru krátce před čtvrtou hodinou ranní a vrátila se na základnu.

Někteří z nás ani nestačili pořádně usnout a uslyšeli poplach z místního rozhlasu. To znamenalo, že hoří v naší vesnici. Se zamračeným obličejem a zkaženou náladou opět přispěchali na základnu. Poplach byl nahlášen krátce po šesté ráno. Ihned jsme se s CASkami vydali k místu požáru. Po příjezdu byla ohněm zachvácena téměř celá plocha střechy. Ihned jsme začali s hašením. Nasadili jsme postupně 3 „C“ proudy. Po příjezdu HZS Znojmo se počet proudů zvýšil na čtyři. Na doplňování CAS jsme použili hydrantovou síť. Museli jsme také ochlazovat sousední domy,aby oheň nepřeskočil a nerozšířil se. Oheň se nám podařilo dostat pod kontrolu v 6.50 hodin. Menším problémem bylo,že nebylo vypnuto místní vedení el. napětí, takže jsme si museli dávat velký pozor na to, abychom proudem vody nezasáhli dráty vysokého napětí. Postupně jsme začali s rozebíráním střešní konstrukce a postupným dohašováním. Požár se nám podařilo zlikvidovat v 7.40. Krátce po osmé nás opustil HZS. Na místě zůstala pouze CAS8 A31 a pár členů místní JSDHO Slup. Prozkoumali jsme kompletně celé půdní prostory a dohašovali malá ohniska. Asi ve 12.30 jsme zásah úplně ukončili.

Tahle noc byla pro všechny z nás velice náročná!!

Jirka Slezák a Jaroslav Tomaštík ml.

Počet názorů na článek: 1 Zobrazit názory Přidat názor

Valná hromada SDH Slup (12/05/07)

Pozvánkana
výroční Valnou hromadu SDH Slup

která se koná v sobotu 8.12.2007 v 18.00 hod. v pohostinství u Kulturního domuTěšíme se na co největší účast!

Z činnosti Mysliveckého sdružení Slup (12/04/07)

Myslivecké sdružení Slup v roce 2007 pořádá, dle plánu lovu, celkem 5 honů na drobnou zvěř. V sobotu 1.12.2007 se uskutečnil třetí hon, tentokrát  za účasti hostů a přátel v počtu 28 myslivců. Za celkem čtyři leče bylo sloveno 123 zajíců a 70 bažantů. Ve třetí leči se zdařilo ulovit lišku. Výsledek honu je více než uspokojivý. Je nutno připomenout, že zvýšení stavů drobné zvěře jsou výsledkem celoroční péče myslivců. Zvěř je zejména v zimních měsících přikrmována a léčena.  Svoji významnou úlohu při zvýšení stavů zvěře sehrály i realizované biopásy v honitbě.


Obsah sekce Z činnosti spolků a organizací