Obec Slup

Dnes je Friday 02/28/20,
svátek má Lumír
Požár tovární haly v Hrušovanech na Znojemsku (12/14/07)

Dne 19. srpna 2003 v 12.47 v Hrušovanech nad Jevišovkou došlo pravděpodobně od zkratu na elektroinstalaci k požáru tovární haly firmy LAC, s.r.o., kde se vyrábějí ve vypalovacích pecích žáruvzdorné tvarovací desky. Rozsáhlý oheň zachvátil střechu, provozní halu a sklady. Celkem se na zásahu podílelo 91 hasičů ze 17 jednotek z toho 9 jednotek HZS(Hrušovany n. Jev., Znojmo, Brno, Pohořelice, Ivančice, Židlochovice, Rosice, Mor. Krumlov a Pozořice) a 8 jednotek SDH(Slup, Božice, Miroslav, Drnholec, Jiřice u Mir., Soběšice, Olbramovice, a Mokrá) s 30 požárními automobily. Škoda byla předběžně odhadnuta na 16 miliónů korun.

Průzkum místa zásahu

Ve 12.56 h se jako první na místo požáru dostavila jednotka HZS JmK ze stanice Hrušovany. Po příjezdu na místo bylo veliteli zásahu (dále jen VZ) oznámeno, že ve výrobním objektu se již nenachází žádný zaměstnanec (jednalo se o zhruba 70 osob). Prvotním průzkumem bylo, s ohledem na stav zasažené střešní konstrukce, zjištěno, že vzniklý požár se šířil skrytými cestami ve střešním plášti a následně došlo k zachvácení celé střechy výrobní haly. Ze střechy výrobní haly odlétaly kusy eternitu až na vzdálenost 30 m.

Průběh zásahové činnosti

Vzhledem k rozsahu požáru bylo zřejmé, že zásah nelze zvládnout s doposud povolanými jednotkami PO a VZ požádal OPIS o vyslání dalších sil a prostředků (CAS, plovoucích čerpadel, zásoby dýchacích přístrojů…).

Ve 13.42 h se na místo požáru dostavila jednotka SDH obce Slup, která byla nasazena na kyvadlovou dopravu vody. Z důvodu urychlení plnění CAS, provádějících kyvadlovou dopravu vody, byly na odběrním místě nasazeny jako další čerpadlo CAS 8 - A 31 a vlastní plovoucí čerpadlo Sigma o výkonu 800l.min-1. Tím se částečně snížila časová prodleva, která začala narůstat vlivem pomalejšího plnění přijíždějících automobilů.

Z důvodu nedostatku požární vody VZ rozhodl o zřízení kyvadlové dopravy vody z rybníka, vzdáleného 4 km od místa zásahu. VZ bylo oznámeno, že se v soustružně výrobního objektu nachází dvoukilogramová tlaková láhev na propan butan. Na základě vyhodnocení stavu zasažení objektu a s ohledem na dodržení bezpečnostních opatření, byla tlaková nádoba vynesena do bezpečného prostoru.Ve 20.47 h byl požár zlikvidován.

Jirka Slezák a Jaroslav Tomaštík ml.

Počet názorů na článek: 0 Přidat názor

HATĚ (12/14/07)

Ještě nikdy v historii Jihomoravského kraje nezasahovalo najednou tolik hasičů a jejich techniky jako při požáru obchodního centra Excalibur na Hatích. Na místě bylo osm sborů od nás a dokonce jedenáct ze sousedního Rakouska. K tomuto požáru vyjela JSDHO Slup s veškerou technikou a s devíti členy zásahové jednotky. CAS32 T-148 a CAS25 RTHP se zapojily do dálkové dopravy vody. Ostatní členové byli nasazeni k jednotlivým útočným proudům. Elektrocentrála a osvětlovací technika z CAS8 A31 byla použita k osvětlení požářiště. Dále byla použita dýchací technika.

Po 17. hodině začala na prodejním stánku vietnamského trhovce na parkovišti u obchodního centra hořet a vybuchovat zábavná pyrotechnika. Hořící pyrotechnika vylétající ze stánku zapálila šest osobních vozidel na parkovišti. Od jednoho z hořících vozů, u něhož zřejmě vybuchla palivová nádrž, se požár rozšířil na plášť obchodního centra a odtud do vnitřních prostor. Oheň se v krátké době rozšířil téměř do všech prostor dvoupatrového objektu.

Požár byl operačnímu středisku HZS ohlášen v 17.24 hodin. Vzhledem k rozsahu události byl v okrese vyhlášen třetí, nejvyšší stupeň požárního poplachu. Na místo vyjelo osm jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, vybavených cisternami i výškovou technikou. Po oznámení události úřadům Dolního Rakouska k požáru vyjel krizový tým 186 rakouských hasičů a 42 zdravotníků a záchranářů, vybavených polní ošetřovnou a shromaždištěm zraněných. Při příjezdu hasičů na místo bylo obchodní centrum vyklizené. Přestože hořet začalo v době plného provozu, všichni lidé prodejní prostory včas opustili a podařilo se vyklidit i parkoviště s desítkami zaparkovaných vozidel. Podle dostupných informací se při požáru lehce zranili dva lidé. U jednoho z nich se jednalo o lehčí popáleniny na ruce, druhý byl ošetřen kvůli podezření na nadýchání toxickými zplodinami hoření.

V době největšího rozšíření požáru hasiči proti plamenům nasadili 17 vodních proudů. Hořící auta i obchodní centrum hasili z parkoviště i s pomocí výškové techniky. K zásobování proudnic vodou hasiči zřídili kyvadlovou dopravu vody od čerpacího stanoviště u hydrantu ve Chvalovicích, protože na samotném místě nebyla v hydrantech voda.

Boj s plameny stěžovala vybuchující zábavná pyrotechnika, která vylétala i z některých prodejních stánků uvnitř centra, a padající střepy skla z výplní střechy, i padající kusy hořící polystyrénové tepelné izolace i dalších materiálů z konstrukce objektu. Hasiči zasahující v dýchací technice se především snažili zabránit přenesení požáru na sousední komplex budov. Šíření plamenů z objektu do okolí se podařilo zastavit po 20. hodině, požár hasiči lokalizovali krátce před 22. hodinou. Po 23. hodině na objekt ze země i z výškové techniky mířily čtyři proudy. Rakouští hasiči a záchranáři se vrátili do své země a jihomoravští hasiči pokračovali v průzkumu objektu, dohašování skrytých ohnisek požáru a rozebírání narušených konstrukcí.

Při rozsáhlém požáru vznikly škody za bezmála 150 milionů korun.

Počtem zasahujících hasičů jde zřejmě o dosud největší zásah k likvidaci požáru v Jihomoravském kraji.

Jirka Slezák a Jaroslav Tomaštík ml.

Počet názorů na článek: 5 Zobrazit názory Přidat názor

Dva požáry během jediné noci (12/14/07)

Dne 4.1. 2007 v časných ranních hodinách museli hasiči ze Znojma a Slupi zdolat hned dva požáry rodinných domů. Nejprve od dvou hodin dům v Křidlůvkách a od šesti ráno tyto jednotky vyjely k požáru ve Slupi. Při obou událostech nebyl nikdo zraněn. Celkové škody se vyšplhaly nad milion korun. „Takovou noc jsme ještě nezažili“, shodly se oba velitelé sborů. Při obou požárech zasahovaly celkem 4 sbory profesionálních a dobrovolných hasičů.

Asi ve dvě hodiny ranní členům naší zásahové jednotky začal pípat osobní pager. Znamenalo to poplach. Ihned jsme se dostavili do hasičské zbrojnice. Vyjeli jsme s veškerou technikou(tj. CAS8 A31, CAS 25 Š706RTHP a dále také s CAS32 T148). Byl nám nahlášen požár rodinného domu v Křidlůvkách. Po našem příjezdu byly na místě dvě jednotky. Místní SDH Křidlůvky a HZS Znojmo. Ihned po příjezdu jsme zpozorovali, že téměř celá plocha střechy je v plamenech a zapojili se do lokalizování a následného zlikvidování požáru. Hořel 2 roky starý přízemní rodinný domek. Někteří naši hasiči vystřídali kolegy u útočných proudu,další se chystali na průzkum domku. Celkem byly nasazeny 3 „C“ a jeden vysokotlaký proud. V dýchací technice hasiči začali průzkum zevnitř. K průzkumu nám pomáhaly nejen osobní svítilny, ale i osvětlovací technika z CAS8 A31. Přitom jsme ještě z domku stačili zachránit televizi,počítač a kabelový zesilovač. Zásah byl ztížený tím,že dům byl napojený na starší stodolu, která byla plná sena. Museli jsme ji ochlazovat. Současně s tím jsme začali s rozebíráním střechy. Stodola se nám podařila nakonec zachránit. Ale rodinný domek shořel prakticky celý. Zůstaly jen obvodové zdi, koupelna a letní zahrada. Voda byla čerpána z místní nádrže asi 15m metrů vzdálenou. Naše jednotka opustila místo požáru krátce před čtvrtou hodinou ranní a vrátila se na základnu.

Někteří z nás ani nestačili pořádně usnout a uslyšeli poplach z místního rozhlasu. To znamenalo, že hoří v naší vesnici. Se zamračeným obličejem a zkaženou náladou opět přispěchali na základnu. Poplach byl nahlášen krátce po šesté ráno. Ihned jsme se s CASkami vydali k místu požáru. Po příjezdu byla ohněm zachvácena téměř celá plocha střechy. Ihned jsme začali s hašením. Nasadili jsme postupně 3 „C“ proudy. Po příjezdu HZS Znojmo se počet proudů zvýšil na čtyři. Na doplňování CAS jsme použili hydrantovou síť. Museli jsme také ochlazovat sousední domy,aby oheň nepřeskočil a nerozšířil se. Oheň se nám podařilo dostat pod kontrolu v 6.50 hodin. Menším problémem bylo,že nebylo vypnuto místní vedení el. napětí, takže jsme si museli dávat velký pozor na to, abychom proudem vody nezasáhli dráty vysokého napětí. Postupně jsme začali s rozebíráním střešní konstrukce a postupným dohašováním. Požár se nám podařilo zlikvidovat v 7.40. Krátce po osmé nás opustil HZS. Na místě zůstala pouze CAS8 A31 a pár členů místní JSDHO Slup. Prozkoumali jsme kompletně celé půdní prostory a dohašovali malá ohniska. Asi ve 12.30 jsme zásah úplně ukončili.

Tahle noc byla pro všechny z nás velice náročná!!

Jirka Slezák a Jaroslav Tomaštík ml.

Počet názorů na článek: 1 Zobrazit názory Přidat názor

Obsah sekce Z činnosti spolků a organizací