Obec Slup

Dnes je Sunday 09/22/19,
svátek má Darina
Statistika zásahů* (01/10/08)
Graf: Zásahy SDH Slup od roku 1998

Od roku 1998 vyjela jednotka slupských hasičů celkem k 93 požárům nebo technickým zásahům. V průměru se nejvícekrát se hasilo v prázdninových měsících, jak by každý čekal. Víc než obvykle se také vyjíždělo v měsících březnu a listopadu. A překvapivě nejvíce si hasiči odpočinuli v květnu.

Nejvíc zasahovala JSDH Slup ve svém územním obvodu, což jsou obce Slup, Oleksovičky, ale také obce Strachotice a Micmanice, jimž zajišťuje požární ochranu. Dále slupští hasiči bojovali proti ohni a živelným pohromám v převážně okolních vesnicích. Nejčastěji hasiči ze Slupi vyjeli k požáru suché trávy a slámy, a to 35x. Následuje 31 požárů bytů, domů, garáží a různých obchodů a skladů. 18x hasiči pomáhali při povodních nebo odstraňovali škody při ostatních rozmarech počasí. 5x svolávala siréna slupské hasiče k požáru automobilu nebo zemědělské techniky. Kromě ostatních požárů vyjeli hasiči dvakrát k planému poplachu.

Kromě zásahů u požárů a jiných technických výjezdů se slupští a ostatní hasiči z okresku č.20 připravují na námětových cvičeních. Ty se konají minimálně dvakrát ročně, jsou zaměřeny především na dálkovou dopravu vody. V loňském roce se poprvé konalo i noční námětové cvičení.

*Zásahy od ledna 1998 do června 2007

Jiří Slezák

Počet názorů na článek: 0 Přidat názor

Poslední hon Mysliveckého sdružení Slup v roce 2007 (12/18/07)

Poslední leč


V sobotu 14. prosince uspořádalo Myslivecké sdružení Slup hon na drobnou zvěř. Bylo uloveno 105 zajíců a 9 bažantů. Poslední leč, v myslivecké klubovně, mohla proto proběhnou k všeobecné spokojenosti.

Byl vyhlášen král honu s úlovkem 11 kusů a další “hříšníci”, kteří se provinili svojí mluvou, či skutky v průběhu lovu. Jeden z nich se dokonce odvolal k “vyššímu soudu” a proto musela porota na židle. Naštěstí se dál neodvolal. Kdo ví, jak by to dopadlo.


(foto obec Slup)
(FJ)

Počet názorů na článek: 0 Přidat názor

Požár tovární haly v Hrušovanech na Znojemsku (12/14/07)

Dne 19. srpna 2003 v 12.47 v Hrušovanech nad Jevišovkou došlo pravděpodobně od zkratu na elektroinstalaci k požáru tovární haly firmy LAC, s.r.o., kde se vyrábějí ve vypalovacích pecích žáruvzdorné tvarovací desky. Rozsáhlý oheň zachvátil střechu, provozní halu a sklady. Celkem se na zásahu podílelo 91 hasičů ze 17 jednotek z toho 9 jednotek HZS(Hrušovany n. Jev., Znojmo, Brno, Pohořelice, Ivančice, Židlochovice, Rosice, Mor. Krumlov a Pozořice) a 8 jednotek SDH(Slup, Božice, Miroslav, Drnholec, Jiřice u Mir., Soběšice, Olbramovice, a Mokrá) s 30 požárními automobily. Škoda byla předběžně odhadnuta na 16 miliónů korun.

Průzkum místa zásahu

Ve 12.56 h se jako první na místo požáru dostavila jednotka HZS JmK ze stanice Hrušovany. Po příjezdu na místo bylo veliteli zásahu (dále jen VZ) oznámeno, že ve výrobním objektu se již nenachází žádný zaměstnanec (jednalo se o zhruba 70 osob). Prvotním průzkumem bylo, s ohledem na stav zasažené střešní konstrukce, zjištěno, že vzniklý požár se šířil skrytými cestami ve střešním plášti a následně došlo k zachvácení celé střechy výrobní haly. Ze střechy výrobní haly odlétaly kusy eternitu až na vzdálenost 30 m.

Průběh zásahové činnosti

Vzhledem k rozsahu požáru bylo zřejmé, že zásah nelze zvládnout s doposud povolanými jednotkami PO a VZ požádal OPIS o vyslání dalších sil a prostředků (CAS, plovoucích čerpadel, zásoby dýchacích přístrojů…).

Ve 13.42 h se na místo požáru dostavila jednotka SDH obce Slup, která byla nasazena na kyvadlovou dopravu vody. Z důvodu urychlení plnění CAS, provádějících kyvadlovou dopravu vody, byly na odběrním místě nasazeny jako další čerpadlo CAS 8 - A 31 a vlastní plovoucí čerpadlo Sigma o výkonu 800l.min-1. Tím se částečně snížila časová prodleva, která začala narůstat vlivem pomalejšího plnění přijíždějících automobilů.

Z důvodu nedostatku požární vody VZ rozhodl o zřízení kyvadlové dopravy vody z rybníka, vzdáleného 4 km od místa zásahu. VZ bylo oznámeno, že se v soustružně výrobního objektu nachází dvoukilogramová tlaková láhev na propan butan. Na základě vyhodnocení stavu zasažení objektu a s ohledem na dodržení bezpečnostních opatření, byla tlaková nádoba vynesena do bezpečného prostoru.Ve 20.47 h byl požár zlikvidován.

Jirka Slezák a Jaroslav Tomaštík ml.

Počet názorů na článek: 0 Přidat názor

Obsah sekce Z činnosti spolků a organizací