Obec Slup

Dnes je Thursday 06/04/20,
svátek má Dalibor
Mikuláš dětem v obci Slup (11/27/07)

MIKULÁŠOVO ODPOLEDNE PLNÉ PŘEKVAPENÍ

Klub matek ve Slupi při ČSŽ Znojmo uspořádal 2. prosince 2007 v Kulturním domě Mikulášskou besídku.

Osvědčený scénář v režii A. Černé určitě udělal radost všem dětem, které si našly čas se zúčastnit této již tradiční akce.

Program byl bohatý a o překvapení nebyla nouze. Zaujala taneční vystoupení, která vhodně prokládala soutěže o nejlepší masku a Miss a Fešáka Slupi. O taneční zážitek se postarali sourozenci Zajícovi z Dobšic. Neúnavný Mikuláš se svým doprovodem neustále roznášel drobné cukrovinky a z očí dětí i jejich doprovodů byla vidět spokojenost.


Zlatá mince - Národní kulturní památka vodní mlýn ve Slupi (10/02/07)
Česká národní banka vydává dne 3. října 2007 do oběhu čtvrtou zlatou minci z cyklu Kulturní památky technického dědictví – Národní kulturní památka vodní mlýn ve Slupi. Průměr mince je 22 mm, hmotnost 7,78 g a vydává se ve dvojím provedení, běžném a zvláštním s leštěným polem a matovým reliéfem. Na líci mince je průčelí vodního mlýnu ve Slupi, stylizovaná heraldická zvířata z velkého státního znaku, název státu a název cyklu „KULTURNÍ PAMÁTKY TECHNICKÉHO DĚDICTVÍ“, označení nominální hodnoty mince a značka České mincovny. Na rubu je soustava čtyř mlýnských kol a dobový znak vodního mlýnu ve Slupi, opis „VODNÍ MLÝN VE SLUPI“, rok ražby a značka autora výtvarného návrhu, akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Minci, jejíž podrobnější popis včetně vyobrazení je uveřejněn na internetové stránce České národní banky, razila Česká Mincovna v Jablonci nad Nisou.

Slavnosti chleba  2007 - ohlédnutí za úspěšnou akcí (09/10/07)
Slavnosti chleba 2007 jsou minulostí..

.

Těšíme se na příští ročník 2008
Poděkování všem,
za účast při letošním ročníku Slavností chleba, které neodradilo počasí a navštívili naši obec. Poděkování všem účinkujícím, organizátorům, pořadatelům a sponzorům, bez nichž by podobná akce nebyla realizovatelná.

V krátkém zhodnocení letošního ročníku, kdy vystoupilo 15 souborů, bych vyzvedl zejména tradiční bezchybnou organizaci a profesionalitu podání celého projektu. Naše obec ožila a doslova celá žila folklórem a duchem slavností. To, že se ve stejný den konaly v obci hody a že slupská krojovaná chasa vystoupila na pódiu způsobilo propojení folklórních prvků s dnešní vesnickou realitou a vztahem ke kultuře našich předků.Více Vám napoví fotografie jednak pod tímto článkem a rovněž v článku o hodech v obci.

Nesmíme však zapomenout na velkolepý program technického muzea, kde mimo v areálu stojící dominantu vodního mlýna, nabízející nepřetržitou prohlídku interiérů, dýchaly zašlé časy ze všech stran. Od historických motorových vozidel a ukázky řemesel až po dobové oblečení přítomných, včetně nepřehlédnutelné brněnské četnické pátračky, budící respekt dávno již neznámý.

Prodejní stánky nabízely spoustu drobných předmětů, které jistě jsou mnohým upomínkou na letošní ročník a samozřejmě kulinářské speciality a nápoje, včetně nezbytného burčáku, který do naší vinařské oblasti přirozeně patří.

Závěrem nezbývá než pozvat Všechny na příští ročník a budeme rádi, pokud zazní pod tímto článkem i Vaše názory.

Ing. František Jeleček, starosta obce Slup


(foto Jindřich Hujňák)
Fotografie budou k dispozici na OÚ Slup a rovněž budou předány Technickému muzeu v Brně. Z průběhu uvedené akce bude rovněž k dispozici dokument na DVD.
Bližší informace budou sděleny

Obsah sekce Události v obci