Obec Slup

Dnes je Thursday 01/23/20,
svátek má Zdeněk
Pozvánka na krojované hody do Hrádku - 14 - 15.10.2017 (10/03/17)

Počet názorů na článek: 0 Přidat názor

OŽIVENÁ PEVNOST V ŠATOVĚ – DEN PEVNOSTNÍCH MUZEÍ JIŽNÍ MORAVY - 24. červen (06/13/17)

OŽIVENÁ PEVNOST V ŠATOVĚ – DEN PEVNOSTNÍCH MUZEÍ JIŽNÍ MORAVY

TERMÍN: 24. června 2017 (sobota), 10.00 – 18.00 hod.

TÉMATA: opevnění, vojenství, historie, interaktivní stanoviště pro děti i dospělé, prezentace klubů vojenské historie, výstava vojenské techniky

CÍLOVÉ SKUPINY: široká veřejnost, zejména rodiny s dětmi (snažíme se o zapojení celé rodiny do programu a připravených aktivit)

PODROBNĚJŠÍ PŘEDSTAVENÍ AKCE:

V sobotu 24. června 2017 proběhne v Areálu čs. opevnění v Šatově prezentační akce s názvem Oživená pevnost v Šatově. Speciální interaktivní program připravený Technickým muzeem v Brně pro návštěvníky areálu v Šatově je součástí celodenní akce provozovatelů pevnostních muzeí – Dne pevnostních muzeí jižní Moravy. Jedná se o již 5. ročník úspěšné společné akce provozovatelů pevnostních objektů na jižní Moravě. V tento den mají zájemci o vojenskou historii možnost navštívit různé typy opevnění a porovnat jejich vybavení. Některé jsou státními muzei, ale převážná část se nachází v péči dobrovolníků z klubů vojenské historie. Na tento den si někteří provozovatelé muzeí připravili doprovodný program, který zatraktivní samotné prohlídky pevnostních objektů. Garantovaná provozní doba v muzeích je 10.00 – 18.00.

Akce Oživená pevnost má již v Areálu čs. opevnění v Šatově svou tradici. Technické muzeum v Brně připravuje každoročně bohatý program, zaměřený jak na děti, tak na dospělé fanoušky vojenské tématiky. Uskuteční se v samotném pěchotním srubu MJ – S 3 Zahrada i na travnaté ploše v jeho blízkosti. Ve srubu budou působit členové Klubu vojenské a policejní historie Československo jako dobová osádka, kteří zároveň podají zájemcům výklad k výzbroji a výbavě objektu. V 15.00 hodin je pro děti připraveno interaktivní představení pěchotního srubu za vedení muzejního pedagoga.

Během celého dne mohou děti plnit úkoly v části nazvané „Vojákem československé armády“. Na připravených stanovištích si vyzkouší různé aktivity především na téma vojenství a opevnění (poznávání vojenské techniky, stanoviště na postřeh, pozorování cílů dalekohledem, vědomostní kvíz o opevnění, skládání uniforem a výstroje do skřínky či překážkovou dráhu), ale i místní krajiny (NP Podyjí). Program doplní prezentace klubů vojenské historie zabývajících se vojenskými dějinami 20. století. Představí se v leženích jednotky československé armády a složky Stráže obrany státu z 30. let, vojáci z 2. světové války a také příslušníci Československé lidové armády. Prezentaci klubu doplní výstava vojenské techniky. Unikátním vozidlem bude sovětský osobní terénní automobil GAZ-67 B „Čapajev“ vyrobený v roce 1943 a motocykl s přívěsným vozíkem. Techniku z druhé světové války doplní automobily používané Československou lidovou armádou v období 1960 – 1989 ze sbírek Technického muzea v Brně a soukromých sběratelů. Vojenskou část programu akce doplní ukázky a prezentace dalších partnerů - Správy Národního parku Podyjí, Sboru dobrovolných hasičů ze Šatova, Kynologického klubu Nový Šaldorf (členové klubu předvedou ukázky z výcviku služebních psů).

Akce Oživená pevnost je součástí projektu „S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem“, který zahrnuje zábavně poznávání mimobrněnských památek Technického muzea v Brně. Programy na památkách jsou zaměřeny zejména na celé rodiny s dětmi a využívány jsou při nich dle možností sbírkové předměty nebo předměty sbírkového charakteru (např. v Operativní evidenci). Muzeum připravuje své programy jako interaktivní a zábavné, aby zaujaly jak dětské, tak i dospělé návštěvníky a poskytly jim i informace a vědomosti k vybranému tématu zajímavou formou.

Dúležité odkazy na stránky TM v Brně:

Počet názorů na článek: 0 Přidat názor

Dětské rybářské závody v Hrádku - sobota 20. května (05/12/17)

Rybářské sdružení Hrádek, z.s.
srdečně zve na tradiční

Dětské rybářské závody

na rybníku Stará Dyje v Hrádku,
které se konají v sobotu 20. května 2017


Karneval s rybami

Program:

  • 7:30 – 7:50 prezence závodníků
  • 8:00 – 11:00 závod
  • 11:00 – 12:00 vyhlášení vítězů

Pravidla:

  • Soutěž ve dvou kategoriích do 10 let, 11 – 15 let (včetně)
  • Chytání povoleno na jeden prut o jednom návazci, 1 cm=1 bod
  • Startovné zdarma
  • Občerstvení pro děti zajištěno
  • Kontakt: 728 214 446
Počet názorů na článek: 0 Přidat názor

Obsah sekce Zajímavosti z okolních měst a obcí