Obec Slup

Dnes je Friday 06/05/20,
svátek má Dobroslav
Jízdní řády IDOS JmK (09/20/10)

Aktualizace jízdních řádů autobusové dopravy

Spojení s městem Znojmem a dalším okolím zajišťují autobusy integrovaného systému dopravy Jihomoravského kraje. Konkrétně se jedná o linku č.820 Znojmo - Jaroslavice - Dyjákovice - Hevlín.

Dále se dozvíte kde najít jednotlivá stanoviště na nově zrekonstruovaném nádraží ve Znojmě.

Jízdní řád najdete v sekci Doprava v regionu
Počet názorů na článek: 0 Přidat názor

Nové internetové stránky obce Slup (08/23/10)

Vážení návštěvníci,
dovolujeme si krátce okomentovat novou verzi oficiálních internetových stránek obce Slup, kterou jsme před nedávnem nahradili předchozí řešení.

Co nás vedlo k této změně. Jednak to byla určitá "okoukanost" předchozího grafického řešení, kde jsme sázeli na jednoduchost a stejnost pro obce sdružené zejména do svazku obcí SO Dyje a přirozenou úlohu sehrály i nové, dále zmíněné možnosti.

Co se tedy změnilo. Funkcionalita zásadních oblastí zůstala nezměněna, opustili jsme "plný formát" vykrytí stránky, který jsme pro informační web považovali za vhodný a vytvořili tak větší prostor pro individualitu grafického vzhledu úvodní stránky (za cenu redukce zobrazených informací na ploše).

Důležitou změnou je rozvinovací nabídka sekcí do patřičných rubrik, takže není celkové menu nepřehledné všemi informacemi. Dále jsme vylepšili profilové určení webu pro cílové skupiny. Zejména Vás upozorňujeme na profil Občan, kde je trvale přítomná informace o struktuře a pojetí webu (tento článek je uveden odkazem i níže, v rámci této informace).

Další změnou je rychlá nabídka (horizontálně), kde považujeme za přínosný způsob zobrazení zkrácených článků v celé sekci Aktuálně. Upustili jsme tedy od dřívějšího systému zobrazení upoutávky na poslední článek v dané rubrice.

Další změny jsou již viditelné a týkají se dnešních možností internetu z hlediska konektivity i nových technologií podporovaných moderními prohlížeči.

Upozorňujeme zejména na RSS kanál, který Vám umožňuje přihlásit se k odběru novinek z webu.

"Software určený k práci s RSS kanály se označuje jako RSS čtečka. Může se jednat o samostatný specializovaný program, o plugin do jiného programu (typicky webového prohlížeče či programu pro instant messaging), tato funkce může být v jiném programu rovnou vestavěna, případně se může jednat o webovou aplikaci poskytující tuto funkčnost (např. Google Reader či NetVibes)." zdroj: česká wikipedie

V moderním webovém prohlížeči s vestavěnou RSS čtečkou máte možnost přihlásit se k odběru novinek a v záložce prohlížeče se Vám bude zobrazovat seznam odkazů na nové články. Nemusíte tedy udělat víc, než zjistit najetím kurzoru, zda mezi novinkami je pro vás potřebná informace - bez nutnosti stránky otevírat.

Proč nepoužíváme prvky Adobe® Flash®?

 1. Flash je vysoké bezpečnostní riziko:

  Někteří bezpečnostní experti doporučují flash vůbec neinstalovat nebo ho blokovat. K 17. květnu 2010 přehrávač Flash obsahoval 77 známých bezpečnostních chyb z nichž 34 představuje vysoké riziko (vedou ke spuštění útočníkova kódu na vašem počítači) a 40 dalších riziko střední. V únoru 2010 se firma Adobe oficiálně omluvila za neopravení známé zranitelnosti více jak rok. V červnu 2010 oznámila kritickou zranitelnost v posledních verzích, která je podle dostupných zpráv široce zneužívána k útokům proti Flash přehrávači (Adobe Flash Player), Adobe Readeru a Acrobatu. Symantec vydal zprávu, ve které konstatuje, že vzdálené spuštění kódu v Adobe Readeru a Flash Playeru byla druhá nejčastěji zneužívaná zranitelnost v roce 2009. Společnost McAfee předpovídá, že nejčastějšími cílem útoku v roce 2010 budou právě Flash Player a Adobe Reader. Ty se ostatně staly nejčastějším terčem útoků již poslední čtvrtletí roku 2009.

 2. Ohrožuje Vaše soukromí:

  Flashová aplikace může ukládat data do vašeho počítače. Ukládání těchto dat není ve většině prohlížečů ovlivněno zakázáním ukládání HTTP koláčků ani jejich smazáním. Studie ze srpna 2009 zjistila, že 50% webů používajících technologii flash ukládá do vašeho počítače data.

 3. Flash může mít dramatický vliv na pokles výkonu Vašeho počítače:

  Pro mě znamená již několik otevřených záložek s flashovou animací či reklamou vytížení procesoru na 100% a nemožnost pokračovat v činnosti. Na youtube si nepřehraji video ve vyšší kvalitě natož potom v HD nebo přes celou obrazovku. Stejné video spuštěné v běžném přehrávači přes celou obrazovku si přitom vezme jen několik procent procesorového času.

 4. Flash stěžuje až znemožňuje přístup k informacím a manipulaci s nimi:

  Použitím technologie flash často dochází k rozbití konvencí spojených s normálními HTML stránkami. Nemožnost označování textu, nemožnost jeho posouvání, specifické a předem neodhadnutelné chování při kliknutí levým a pravým tlačítkem myši, narušení provázanosti WWW sítě hypertextovými odkazy, nemožnost vyhledávat text, nedostupnost pro indexaci internetovými vyhledávači a nepřístupnost pro smyslově postižené uživatele Internetu. Poslední dobou flash obsahuje technologie, jejichž použitím se dá snížení přístupnosti částečně zabránit, ovšem většina vývojářů je stále nepoužívá.

 5. Uzavřenost technologie Flash...

  ...a její široké používání ohrožuje otevřenou a svobodnou povahu internetu. K proprietárnímu Adobe Flash přehrávači neexistuje srovnatelná svobodná alternativa.

 6. Problémy s Adobe Flash playerem na některých architekturách a operačních systémech:

  Problémy jsou především na 64bitových linuxových distribucí. Časté pády přehrávače a s ním i samotného webového prohlížeče (pokud flash přehrávač neběží v samostatném vlákně) jsou ovšem běžné i na operačním systému Windows.

Zdroj: bohatě zdrojovaný článek na anglické wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/Adobe_Flash#Criticism) a vlastní zkušenost.

Hlavní důvody:

 1. Flash pro Vás představuje vysoké bezpečnostní riziko.
 2. Ohrožuje Vaše soukromí.
 3. Může mít dramatický vliv na pokles výkonu Vašeho počítače.
 4. Stěžuje až znemožňuje přístup k informacím a manipulaci s nimi.
 5. Je uzavřenou technologií.
 6. Problémy na některých architekturách a operačních systémech.
 7. Nutnost, aby si uživatel nainstaloval zásuvný modul (Flash Player).

Jednotlivé body jsme pro Vás podrobně rozepsali. Přečtěte si je!

Použili jsme proto JavaScript (multiplatformní, objektově orientovaný skriptovací jazyk, který je použit jako interpretovaný programovací jazyk pro tyto stránky. Jsou jím obvykle ovládány různé interaktivní prvky GUI (tlačítka, textová políčka) nebo tvořeny animace a efekty obrázků).

Posledním důvodem změny internetových stránek bylo narůstající konkurenční prostředí, související z řadou více či méně úspěšných modulových řešení, umožňující webovou prezentaci realizovat i subjektům bez znalosti programování. Neodsuzujeme tyto aplikace, vytvářené a udržované virtuálně velkou skupinou odborníků. Rozhodnutí proč jsme nešli touto cestou bylo především v kontinuitě naší desetileté činnosti, kdy od samého začátku jsme chtěli naučit "psát web" i naprosté laiky. Vyvinuli jsme proto vlastní redakční systém, který při poznání asi 20% možností umožňuje generovat poměrně validní HTML kód (pomocí kaskádových stylů CSS je to funkčnější, systematičtější a asi i jednodušší než čistým HTML, který byl z důvodů zmíněné jednoduchosti používán v dřívějších redakčních editorech pro aktualizaci ze strany laika). Neustále zvažujeme nasazení WYSIWYG editoru (nevyžaduje žádnou znalost HTML jazyka, jedná se nejjednodušší cestu, jak může začít průměrný uživatel PC s vytvářením webových stránek), jako možné varianty ke stávajícímu.

Dalšími důvody a přednosti vlastního redakčního systému jsou především:

 • objemová úspornost našeho vlastního redakčního systému, která je nutná vzhledem k poměrně vysokým cenám používaného profesionálního hostingu,
 • centrální správa a vývoj tohoto prostředí,
 • možnost provedení rychlých úprav nebo přidání funkcionality dle přání zákazníka,
 • oproti dostupným sofistikovaným modulárním systémům jeho několikanásobně větší rychlost
 • a zejména provázanost dílčích serverů s centrální aplikací (požadavek pro řešení portálu SO Dyje) s možností sdílet a přebírat části obsahu z jiných serverů.

Věříme, že pokud jste vydrželi číst až do těchto míst, máte alespoň rámcovou představu o smyslu naší práce. Snažíme se být dobrými partnery s technickou podporou, kontextovým nápovědním systémem pro správu stránek v multiredakčním prostředí, nabídkou zaškolení.
Faktem je, že bez spolupráce a hlavně snahy věci nejen mít, ale i používat je výsledek mnoha internetových stránek našich partnerů doposud nepříliš povzbudivý.
Někteří to řeší útěkem jinam, kde po nich nikdo nic nechce, my jsme to ještě nevzdali a budeme se dále snažit o dosažení společného cíle Dobrého komunikačního webu s potřebnou mírou prezentace a hlavně pravidelně aktualizovaného s minimem naší účasti.

Závěrem děkujeme těm partnerům, kteří neřešili vlastní pasivitu a nespolupráci a setrvávají s námi.

Začni a přeji na profil Občan >>>

Kolektiv technické podpory a realizátora,
firmy Zdeněk Hujňák, H-ELECTRONIC

Počet názorů na článek: 0 Přidat názor

Portál pracovních příležitostí na Znojemsku a okolí (12/06/09)
 • Hledáte zaměstnání, brigádu, pracovní příležitost?
 • Zajímají Vás nabídky z blízkého okolí?
 • Vítáte informační servis bez docházení na úřad a čtení vývěsek a inzerátů?

Právě pro Vás je určen portál pracovních příležitostí na okrese Znojmo.

Hledejte práci ve Znojmě


Stálý odkaz najdete na stránkách v samostatném sekci Hledáte zaměstnání?
Počet názorů na článek: 0 Přidat názor

Obsah sekce Novinky portálu www.slup.cz