Obec Slup

Dnes je Friday 02/28/20,
svátek má Lumír
Ohlédnutí za hasičským plesem (03/05/08)

HASIČSKÝ PLES 2008

Dne 29.02.2008 proběhl ve Slupi Hasičský ples, kde byla i bohatá tombola. I když účast nebyla veliká, ples se vydařil a všichni se skvěle bavili. Pěkným zpestřením na úvod plesu bylo vystoupení dětských mažoretek z Velkého Karlova.

Děkujeme kapele KLAXON, která celý věčer pěkně hrála a bavila všechny zúčastněné.

SDH Slup
(foto obec Slup)
Počet názorů na článek: 0 Přidat názor

Myslivecký ples - ohlednutí (01/15/08)

MYSLIVECKÉ SDRUŽENÍ SLUPuspořádalo 12. ledna 2008 ve Slupi

TRADIČNÍ MYSLIVECKÝ PLES

K tanci a poslechu hrála skupina FREE BAND, sál byl vyprodán. Taneční škola Single předvedla své vystoupení, losovala se tradičně velká tombola (500 cen a z toho dva divočáci) a myslivci a přátelé myslivosti v počtu 253 osob se bavili až do rána.

Samozřejmě nejde zapomenout na tradiční kulinářské speciality, kančí guláš a kančí řízky. Prostě se to vydařilo.

(foto obec Slup)
Počet názorů na článek: 0 Přidat názor

Kulturní zajímavost z naší obce (11/26/07)

Naše malá obec se může pochlubit zajímavým výtvarným dílem


které vzniklo taktoSkupina mladých absolventů Akademie výtvarných umění v Praze zavítala v roce 1985 do naší obce na plenérový pobytu, z něhož vzešlo několik společných prací dodnes uchovaných na několika místech. Plošně největší a výrazem nejzdařilejší je nástěnná freska v průjezdu selského stavení s motivem Stromu života. Společné dílo pěti autorů se dnes jeví díky časovému odstupu v nové podobě, během níž se životní profil každého jednotlivce vyvíjel dosti zajímavě. Tato malba je datována 1.7.1985 a signována Otto Placht, Jan Bačkovský, Petr Vaněček, Martin Mainer a Karel Pokorný.

Nejprve několik informací, kde dílo fyzicky je. Průjezd do domu rodiny Řezníčkovy, č.p. 71 ve Slupi.Přidaná galerie fotografií pana Petra Řezníčka ukazuje detaily, včetně podpisů autorů. Možná, pokud budete mít zájem, je možné se domluvit na návštěvě a prohlédnout si dílo na místě. e-mailový kontaktNěco krátce k autorům


První jmenovaný Otto Placht ukončil Akademii v roce 1988 v atelieru monumentální malby profesora Paderlíka. V letech 1990 - 1993 byl  na AVU asistentem prof. Načeradského. Pak odjel do Peru, kde žil a maloval do roku 1999. Sžil se s kmenem indiánů, založil rodinu a je otcem tří dětí, jejichž matka je z kmene Šipibó. Jeho pobyt v Amazonii je nosným prvkem díla, ve kterém přírodu proměňuje do ornamentů pod vlivem šamanizmu, pralesních halucinogenů a dle stavu duše. Nyní žije s rodinou v Praze a patří mezi současné výrazné tvůrce.

Jan Bačkovský absolvoval v roce 1985 v atelieru profesora Paderlíka. Po sňatku  následuje svou ženu, textilní výtvarnici, do Anglie aby se věnoval malbě bez domácího vlivu a hledal souvislosti s aktuální malbou. Jejich návrat do Prahy ovlivnilo narození dcery Sáry a Jan Bačkovský  se věnuje zahradní architektuře.

Petr Vaněček, iniciátor houbaření mládeže v osmdesátých letech, ukončil studium na Akademii u profesora Paderlíka v roce 1985. Po matce Rus, po otci Čech nezapře rysy světoobčana, které vábily do jeho přízně mnoho mladých adeptů umění, což způsobilo do značné míry přeorientování Paderlíkova ateliéru v závěru jeho působení na AVU. Nová vlna absolventů má již výrazně odlišný profil a viditelně zasáhla do naší výtvarné scény. V současnosti žije v Praze, kde jsou známé jeho interiérové nástěnné malby pro mladou generaci.

Martin Mainer, přestoupil z pražské umprum na AVU do atelieru prof. Paderlíka, aby byl blíže malbě, jíž se od začátku živelně vyjadřoval. Po absolvování v roce 1985 pořídil statek v Límuzých u Prahy, kde žije dodnes. Sňatek s německou dívkou Barbarou a dvě dcery daly základ jeho rodině. Impulzivní nátura Mainera přivedla do mnoha problémů již během studia, ale schopnost bleskově reagovat uplatnil také v šermu. Na českou scénu uvedl živelný kolorismus s imaginativním obsahem. V roce 1993 získal cenu Chalupeckého. Přes několik velkých výstav např. v Rudolfinu, se habilitoval docentem a později byl jmenován profesorem na Fakultě výtvarných umění v Brně, kde vede atelier malby.

Karel Pokorný, narozen ve Znojmě, absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, atelier profesora Jana Smetany v roce 1985. Během své praxe se věnoval interiérové tvorbě a volné malbě. Působil na několika brněnských výtvarných školách. Na poslední z nich, Fakultě architektury VUT, vytvořil základy projektu Figurama. Společně s prof. Borisem Jirků uvádějí každoročně na scénu přehlídku figurální tvorby vysokých výtvarných škol, jak domácích i zahraničních v její aktuální podobě. K projektu se postupně hlásí i školy ze zámoří.Počet názorů na článek: 0 Přidat názor

Obsah sekce Kultura aktuálně