Obec Slup

Obec Slup

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Pozor, senioři jsou v ohrožení!

KRAJ: Podvodníci stále intenzivně útočí na seniory s legendami vnuk a nemocnice. 

Podvodníci stále intenzivně útočí na seniory s legendami vnuk a nemocnice. Vstoupili jsme proto do úzké spolupráce s provozovatelem informační linky 1188, společností Conectart. 

Starší lidé patří dlouhodobě mezi nejohroženější skupiny naší společnosti. Jejich mnohdy osamocený způsob života, důvěřivost a především touha po sociálním kontaktu z nich dělá snadný cíl a přitahuje k nim pozornost různých zlodějů, podvodníků a násilníků.

Senioři jsou v tomto kontextu nejčastěji obelháváni legendou VNUK. To znamená, že pachatel se prostřednictvím telefonního hovoru začne vydávat za rodinného příslušníka, nejčastěji vnuka, který se dostal do tíživé životní situace a pod tlakem smyšlených okolností a časové tísně potřebuje rychlou finanční výpomoc. Přičemž podvodný „navolávač“ nepochybuje o tom, že senior v obavě o své vnouče na vyjednávání a podvod přistoupí.

„Ahoj babi, hádej, kdo volá?“ takto obvykle začíná telefonát, který může mít pro důvěřivého seniora nedozírné následky. Nic netušící babička nebo dědeček osloví volajícího jménem a už se začne roztáčet kolotoč se smyšleným srdcervoucím příběhem, ve kterém se potomek, samozřejmě ne vlastní vinou, dostal do svízelné situace například po autonehodě. Nutně potřebuje peníze většinou v desítkách tisíc korun. A protože si pro ně z různých, samozřejmě smyšlených důvodů, nemůže přijít osobně, protože je například v nemocnici nebo na služebně policie, posílá k babičce kamaráda nebo kamarádku. Smluví si signál pro předání hotovosti a nic netušící senior odevzdá peníze do rukou neznámého člověka.

Jiný falešný příběh může být motivovaný starostí o vnuka, a to tak, že se pachatel vydává za ošetřujícího lékaře. „Dobrý den, jsem ošetřující lékař Vašeho vnuka, kterého k nám do nemocnice přivezli s vážným zraněním, vyžadujícím nadstandardní léčbu, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění.“ Velmi distingovaná a profesionální konverzace opět s časovým nátlakem a neodkladností provedení lékařského úkonu snadno seniora přesvědčí o reálnosti situace.

Dalším manipulativním příběhem z nemocničního prostředí je telefonát fiktivního nemocničního lékaře, který seniorům lživě tvrdí, že jejich příbuzný (syn, vnuk, synovec, dcera) zavinil dopravní nehodu, při níž zranil malé dítě. Lékař nyní volá jménem příbuzného, který se měl s poškozenými z dopravní nehody domluvit na finančním vyrovnání, neboť v důsledku překousnutého jazyka či rozrušení nemůže příbuzný mluvit.

Situace je vážná, okradený senior mnohdy přijde o veškeré své finanční prostředky. Zažívá existenční problémy, zdravotní a psychické dopady z prožitého traumatu a naletění podvodníkovi. Následky mnohdy bývají fatální.

Proto jsme přistoupili k aktivní osvětě prostřednictvím telefonního kontaktu realizovaného robotem. Seniorům se staročeskými jmény a pevnými linkami bude doma vyzvánět telefon s následujícím vzkazem:

"Dobrý den, varování Policie České republiky. Věnujte, prosím, pozornost tomuto oznámení. Pokud se Vás bude někdo snažit přesvědčit, že je Váš příbuzný nebo že Vašeho příbuzného zastupuje jako doktor či notář a bude od Vás chtít poslat peníze na účet nebo si je bude chtít u Vás sám vyzvednout, vždy si tuto informaci ověřte a v případě podezření kontaktujte, prosím, Policii České republiky, a to na telefonním čísle 158. Děkujeme. Policie České republiky."

Seniorům proto radíme:

 • Každý podobný telefonát si okamžitě ověřte. Zavolejte vnukovi nebo vnučce, kteří Vám měli údajně volat, případně nejbližším příbuzným.
 • Pokud zjistíte, že Vám opravdu nikdo z rodiny nevolal, volejte Policii ČR na linku 158 a sdělte jim skutečnosti vyplývající z telefonátu.
 • Na policii (linka 158) se raději obraťte také v případě, kdy se Vám kontakt s rodinou nepodaří navázat.
 • Hlavně nikdy nesvěřujte své peníze osobám, které neznáte. Ani pod příslibem, že Vám do zástavy přenechají např. doklady (mohou být zcizené), finance v cizí měně (může se jednat o padělek), nebo hodnotné zboží (může se jednat o atrapy telefonů, kamer apod.).

por. Zdeňka Procházková, 3. ledna 2022

por. Zdeňka Procházková, 4. listopadu 2021

Soubory ke stažení:
Download this file (POLICIE -KRAJ.docx)POLICIE -KRAJ.docx

ÚHRADA POPLATKŮ PRO ROK 2022

Žádáme občany, aby vzhledem k epidemiologické situaci uhradily poplatky pro rok 2022 bankovním převodem. Známky na popelnice Vám budou po zaúčtování platby doručeny. Kdo nemůže uhradit poplatky převodem, lze takto učinit na obecním úřadě v úředních hodinách.

Odpady

 • osoba přihlášená k trvalému pobytu v obci 600 Kč
 • osoba vlastnící stavbu k individuální rekreaci 600 Kč
 • osvobození dle vyhlášky zveřejněné na http://www.slup.cz/obecni-vyhlasky  OZV č. 6/2021
 • poplatek je splatný do 30.3.2021
 • podnikatelé uzavírají samostatné smlouvy

Pes

 • 1 pes 100 Kč
 • 2 a další pes 150 Kč
 • osvobození dle vyhlášky zveřejněné na http://www.slup.cz/obecni-vyhlasky  OZV č. 3/2019
 • poplatek je splatný do 30.3.2021

Nájem hrobových míst

 • nájemci, kteří letos budou uzavírat nájemní smlouvu na dalších 15 let budou vyzváni dopisem
 • nájem je splatný do 3 měsíců od podpisu smlouvy

Nájem a pacht pozemků

 • výše nájemného nebo pachtovného mají jednotliví nájemci uvedenou v nájemní či pachtovní smlouvě
 • nájemné nebo pachtovné je splatné do 30.9.2021

Informace k platbě:

Bankoví účet: 1583495379/0800

Variabilní symbol: ---

Zpráva pro příjemce: příjmení a adresa objektu

  

Finanční úřad pro Jihomoravský kraj zveřejňuje telefonní čísla, na kterých Vám nabízí informace a pomocFinanční úřad pro Jihomoravský kraj zveřejňuje telefonní čísla, na kterých Vám nabízí informace a pomocs vyplněním daňových přiznání k dani z nemovitých věcí tak, abyste nemuseli podstupovat rizikaspojená s dopravou a osobní přítomností na finančním úřadě a jeho územních pracovištích (dále „ÚP“).

ÚP ve Znojmě, nám. Svobody 8, 669 01 Znojmo, tel.: 515 211 397, 515 211 418

Vyřizující územní pracoviště je určeno především podle místa pobytu poplatníka. Pokud se místo pobytuVyřizující územní pracoviště je určeno především podle místa pobytu poplatníka. Pokud se místo pobytunenachází v Jihomoravském kraji a nevíte, které územní pracoviště je ve Vašem případě vyřizující, volejte

FÚ pro Jihomoravský kraj, nám. Svobody 4, 602 00 Brno, tel.: 542 192 142, 542 192 143.

Pracovníci správce daně se Vám budou ve věci daně z nemovitých věcí na uvedených telefonech věnovatPracovníci správce daně se Vám budou ve věci daně z nemovitých věcí na uvedených telefonech věnovatkaždý pracovní den, vždy MINIMÁLNĚ v době

Po, St 8:00 – 16:30

Út, Čt 8:00 – 14:30

Pá 8:00 – 13:30

ve dnech od 3. ledna do 7. února 2022

Soubory ke stažení:
Download this file (Harmonogram odpady 2022.pdf)Harmonogram 2022

czechpoint

BLOND1

ids jmk

krizport

banner klesti

logo1 offic

Obec Slup

Obec Slup

Prohlášení o přístupnosti

GDPR

Web by GOLDEN ORANGE s.r.o.