Obec Slup

Obec Slup
Soubory ke stažení:
Download this file (Farní ohlášky 22.5.2022.pdf)Farní ohlášky 22.5.2022.pdf

Rádi bychom Vám nabídli informační materiály k finančním příspěvkům na výměnu starých nevyhovujících kotlů z programu kotlíkových dotací, který pro připravilo Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR.

Jedinečná dotační pomoc ve výši až 95 % je určena domácnostem s nižšími příjmy a lze o ni žádat i zpětně. Žádosti budou přijímat kraje, a to do 31. srpna 2022. Spuštění příjmu se předpokládá v průběhu června. Příspěvky bude možné čerpat také zálohově.

O podporu na výměnu neekologického kotle nepřijdou ani ostatní domácnosti. Ty mají možnost získat dotaci z programu Nová zelená úsporám ve výši až 50 %.

Domácnosti tak dostávají nanejvýš výhodnou možnost k výměně starých kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy ještě před jejich zákazem.

 

Soubory ke stažení:
Download this file (KotDot_NZU_A4_05-2022_web.pdf)Informační materiály

Zápis dětí z Ukrajiny do MŠ Slup na školní rok 2022 – 2023 se bude konat ve středu 1.června 2022 od 13.00 do 15.00 hodin v budově MŠ

Na podzim 2021 byl Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (dále jen „ÚKZÚZ“) proveden průzkum vybraných chorob révy vinné ve vinařské oblasti Morava. Laboratorními rozbory byla ve třech lokalitách, mimo jiné ve vinici v k.ú. Oleksovičky diagnostikována karanténní choroba révy vinné fytoplazmové zlaté žloutnutí révy způsobené fytoplazmou Gapevine flavescence dorée fytoplasma (dále jen „GFDP“). GFDP je nejvýznamnější choroba révy vinné a jedná se o první výskyty této choroby na území České republiky.

Nejnápadnějším příznakem GFDP je předčasné intenzivní zbarvení a skvrnitost listů. Listy jsou nápadně zbarvené, listy bílých odrůd žlutozeleně, v okolí žilnatiny zlatožlutě, listy modrých odrůd jsou zbarvené červeně až červenofialově antokyany, žilnatina zůstává zelená nejdéle. Zpravidla dochází ke svinování listů a postižené části listů postupně nekrotizují a při pomačkání šustí. Postižené listy opadávají na podzim později než zdravé. Dochází k usychání a opadu květenství. Hrozny se buď nevyvíjejí, nebo předčasně vadnou, zasychají, bobule hnědnou a scvrkávají se. Ale i méně postižené bobule se dříve vybarvují, mají nižší cukernatost a vyšší obsah kyselin. Infikované keře citlivých odrůd na jaře špatně a opožděně raší.

Příznaky napadení rostlin révy GFDP jsou zaměnitelné s příznaky fytoplazmového žloutnutí a červenání listů révy, které způsobuje Candidatus Phytoplasma solani (fytoplazma stolburu). Tyto dvě choroby lze rozlišit pouze laboratorním rozborem.

GFDP je přenášena invazním škůdcem, křískem révovým (Scaphoideus titanus), který se v posledních letech do vinařské oblasti na jihu Moravy plošně rozšířil. Likvidace tohoto přenašeče je jedna z účinných cest preventivní ochrany. V případě, že se neprovádí ošetřování proti přenašečům GFDP, může se počet napadených rostlin zvýšit každoročně desetkrát a může v závislosti na dalších faktorech brzy dosáhnout 80–100 %. 

ÚKZÚZ stanovil „zamořenou zónu“ do vzdálenosti 50 m od hranice pozemku s výskytem GFDP, kde nařídil jednotlivým vlastníkům/uživatelům pozemků individuálně mimořádná rostlinolékařská opatření (dále jen „MRO“), zahrnující insekticidní ošetření proti křísku révovému a uživateli pozemku, na kterém se GFDP vyskytla, mimo to likvidaci pozitivně testované rostliny. Kolem zamořené zóny ÚKZÚZ stanovuje „nárazníkovou zónu“ do vzdálenosti 1500 m od vnější hranice zamořené zóny. V této zóně budou v průběhu měsíce dubna nařízena mimořádná rostlinolékařská opatření vlastníkům/uživatelům pozemků mimo intravilány obcí, na nichž roste réva vinná (produkční vinice, divoce rostoucí réva), a to ošetření rostlin révy vinné proti křísku révovému, jenž způsobuje přenos GFDP. MRO budou vyhlášena Nařízením ÚKZÚZ, které bude zveřejněno na webu Sbírka právních předpisů (Sbírka právních předpisů územně samosprávných celků a některých správních úřadů (gov.cz)), na úřední desce ÚKZÚZ (Ústředí ÚKZÚZ (ÚKZÚZ) (eagri.cz)), na úřední desce obecních úřadů, na úřední desce ministerstva zemědělství. Přílohou nařízení budou mapové podklady s vyznačením nárazníkové zóny. Pěstitelé rozmnožovacího materiálu budou řešeni samostatně.

Vhodný termín ošetření bude zveřejněn na úřední desce a webových stránkách ÚKZÚZ, dle signalizace, která vychází z aktuálního průběhu vývoje kříska révového v konkrétní sezóně. ÚKZÚZ informaci o vhodném termínu ošetření oznámí rovněž příslušným obecním úřadům. Za nařízená jednorázová insekticidní ošetření, provedená v roce 2022, lze požádat ÚKZÚZ o náhradu nákladů, informace k podání žádosti budou upřesněny na webových stránkách ÚKZÚZ (je nutno uschovat daňové doklady k nákupu přípravků na ochranu rostlin).

Bližší informace ohledně onemocnění GFDP, přenašečů a přípravků na ošetření rostlin najdete na Rostlinolékařském portálu na webových stránkách ÚKZÚZ.

Porušení povinností stanovených nařízením o MRO je přestupkem.

Kontakt:

 Ing. Hana Chrápková

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

+420 606 043 480 (pondělí, středa 13–16 h.)

czechpoint

BLOND1

ids jmk

krizport

banner klesti

logo1 offic

Obec Slup

Obec Slup

Prohlášení o přístupnosti

GDPR

Web by GOLDEN ORANGE s.r.o.